Мін’юст за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» представив результати моніторингового звіту за 2021 рік

Feb 21, 2022 | E-justice

21 лютого за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» розпочалася презентація результатів моніторингу впровадження та аналізу ефективності ухвалених нормативно-правових актів за 2021 рік, який на щорічній основі проводить Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України. Його мета – виявити проблеми правового регулювання, проаналізувати їх та обрати оптимальний варіант вирішення.

«Моніторинговий звіт — це приклад того, як вдосконалюється принцип роботи Міністерства. Такий підхід дає змогу оцінити ефективність нашої законотворчої діяльності й те, як на практиці функціонує те законодавство, над яким ми працюємо. У свою чергу, це допомагає оцінити, що врешті-решт відбувається в реальності. Не мало важливо й те, що величезна кількість висновків, які роблять наші фахівці в моніторинговому звіті, базуються на судовій практиці, що є критерієм істинності», — зазначив у вступному слові Міністр юстиції України Денис Малюська.

Впродовж чотирьох років Проєкт ЄС «Право-Justice» підтримує Міністерство в процесі ідентифікації проблем застосування законодавства та вироблення рекомендацій щодо їх усунення.

«Міністерство юстиції за підтримки Проєкту та інших стейкхолдерів упродовж чотирьох років проводить моніторинг законодавства. З кожним роком він стає більш досконалим. Не менш важливим сьогодні є демонстрація того, що наперекір зовнішнім чинникам Україна орієнтована на майбутнє і продовжує роботу, яку виконує за мирних обставин», — підкреслив Ерік Сванідзе, в. о. керівника Проєкту ЄС «Право-Justice».

Ерік Сванідзе наголосив на таких аспектах, як:

  • Розширення й поступове впровадження ІТ-рішень для підвищення ефективності проведення моніторингу. Зокрема, упродовж останніх двох місяців Проєкт разом Міністерством працював над розробленням функціоналу такого ІТ рішення і планує підтримати його подальше впровадження.
  • Більш помітна інклюзивність моніторингу із залученням все більшої кількості стейкхолдерів, як до процесу ідентифікації проблем, так і до обговорення шляхів їх вирішення.
  • Важливість застосування під час моніторингу методики оцінювання впливу регуляторних актів, що ґрунтується на кращих європейських практиках.

У свою чергу, Оксана Цимбрівська, заступник керівника Проєкту ЄС «Право-Justice», зауважила на важливості залучення до процесу моніторингу не лише ключових стейкхолдерів, але й представників громадянського суспільства, зокрема профільних правничих асоціацій: «В Україні дуже активний громадський сектор. Щоби допомогти Міністерству юстиції залучати профільні громадські організації до процесу моніторингу на наступному етапі, Проєкт «Право-Justice» виділить фінансову підтримку на такі активності в межах відповідного гранту».

Упродовж п’яти днів представники Мін’юсту, Верховного Суду, суддівської, наукової та адвокатської спільнот, експерти Проєкту ЄС «Право-Justice» обговорюватимуть проблеми правового регулювання у сферах судочинства, судоустрою, кримінальної юстиції, адвокатури та безоплатної правової допомоги, судово-експертної діяльності, виконання судових рішень та банкрутства. Кожна із виявлених проблем докладно описана в моніторинговому звіті за 2021 рік.

При аналізі кожної проблеми вивчено стан нормативно-правового регулювання, судову практику, практику Європейського суду з прав людини, думки професійної спільноти, науково-дослідні матеріали, статистичні дані, міжнародний досвід. За результатами — запропоновано варіанти та шляхи вирішення виявлених проблем.

Окремі пропозиції після додаткових консультацій буде враховано при розробленні плану роботи Міністерства юстиції на 2022 рік, деякі з них будуть використані при розробленні нормативно-правових актів іншими суб’єктами законодавчої ініціативи.