Проєкт ЄС «Право-Justice» передав Міністерству юстиції обладнання для проведення судових експертиз
Проєкт ЄС «Право-Justice» передав Міністерству юстиції України два комплекти 3d-сканерів для проведення експертиз на місцях воєнних злочинів. Це обладнання дозволяє за лічені хвилини задокументувати повну картину місця події, а також встановити напрямки та відстані, з яких вівся обстріл, вирахувати позиції, з яких стріляли, а відповідно і ідентифікувати підрозділи противника, які вели обстріл.
Раніше на виконання такої роботи експертам було потрібно працювати годинами і навіть днями.
«Коли було звільнено Київську область, експертам доводилося працювати без зв’язку, без світла, без води. Експертам треба було зафіксувати все по максимуму доки там залишались снаряди, навіть коли тіла лежали на вулицях. Треба було відпрацювати по повній. Попри усі несприятливі умови. Була задача – задокументувати все або що максимально можливо із того, що відбувалося у Київській області. Люди відлучалися додому лише щоб переодягнутися і знову поверталися до роботи», – згадав заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко.
3d-сканери можуть працювати за будь-яких погодних умов, за будь-якого освітлення і мають автономне живлення. І роблять свою роботу неспівмірно швидше і точніше за людей. За одну секунду такий сканер може зафіксувати до 2 мільйонів параметрів. А для того, щоб створити повну тривимірну картину місця події, йому вистачає близько 30 секунд, навіть у повній темряві. Це принципово важливо, оскільки не тільки пришвидшить роботу експертів та слідства, але й допоможе забезпечити безпеку експертів, яким часто доводиться працювати на обстрілюваних територіях.
«Ми чітко розуміємо, що без сучасних технологій належна фіксація доказової бази і ефективне розслідування злочинів - неможливі. В умовах війни, коли швидкість збору доказів має вирішальне значення для подальшого процесу доказування вини загарбників у суді, використання 3d сканерів дозволить суттєво скоротити час роботи судових експертів на територіях, які звільнені від російських окупантів та забезпечить збір якісної доказової бази», – зауважив експерт Проєкту ЄС «Право-Justice» Олег Михалюк.
За оцінками Міністерства юстиції для проведення у належні терміни експертиз на нині звільнених територіях потрібно залучити до роботи не менше 170 експертів. Наявність 3d-сканерів дозволяє значно економніше й ефективніше використовувати людський ресурс.
Перші комплекти сканерів одразу після передання представникам Міністерства юстиції будуть відправлені на схід України, туди, де бойові дії тільки-но закінчились або ще тривають.
Раніше Проєкт ЄС «Право-Justice» передав Офісу Генерального прокурора кілька комплектів обладнання для слідчої роботи на місцях воєнних злочинів.