Відбулася презентація дослідження сфери примусового виконання рішень судів та інших органів в Україні
8 серпня відбулася презентація результатів соціологічного дослідження сфери примусового виконання рішень судів та інших органів в Україні, проведеного на запит Проєкту ЄС "Право-Justice". Зазначене дослідження є частиною комплексного соціологічного опитування, яке включає вивчення проблем та основних викликів у чотирьох сферах – примусове виконання судових рішень, неплатоспроможність, нотаріат і судова експертиза.
"Для Проєкту ЄС "Право-Justice" сфера примусового виконання є однією з пріоритетних. Отримати судове рішення – половина справи, потрібно його ще виконати. Іноді власне виконання рішення суду займає більше часу, аніж сам судовий процес", - зауважила Ірина Жаронкіна, керівниця компоненту "Захист прав власності та виконання" Проєкту ЄС "Право-Justice".
"Ми поставили собі за мету дослідити, як бачать сферу виконання державні та приватні виконавці, з якими проблемами стикаються громадяни та юридичні особи, які звертаються за примусовим виконанням судових рішень, та боржники. Важливо було зрозуміти, який вплив на сферу примусового виконання в Україні мала повномасштабна війна", - додала Ірина Жаронкіна.
Презентуючи результати дослідження Олександр Шульга, доктор соціологічних наук, розповів про методологію дослідження, яке проводилось із застосуванням глибинних інтервʼю, телефонних та онлайн опитувань. Дослідження проводилось з 19 травня по 30 червня 2023 року на всій території України, окрім тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та Криму.
"Під час дослідження ми намагались дослідити три основні компоненти. Перший – як впроваджується реформування системи примусового виконання в Україні. Другий – як повномасштабна війна вплинула на сферу примусового виконання, які перепони виникають перед приватними та державними виконавцями. Третій – досвід співпраці з приватними та державними виконавцями і в цілому сприйняття населенням сфери виконання та її представників. Можу зазначити, що у нас вийшло надзвичайно ґрунтовне, навіть наукове, дослідження", – сказав Олександр Шульга.
Презентоване дослідження показало запит на продовження реформи сфери примусового виконання. Водночас головними перепонами на шляху реформування респонденти визначили: непопулярність сфери примусового виконання і відсутність лідерства у просуванні реформи, функціонування "змішаної" системи виконання судових рішень, суперечливе законодавство, судова практика, низька захищеність прав стягувачів/кредиторів на законодавчому рівні.
Опитування серед громадян, які мали досвід співпраці з державними та приватними виконавцями щодо їх ефективності, показало, що більш ефективними вважаються приватні виконавці: 38% респондентів повністю задоволені якістю наданих ними послуг, 56% - скоріше задоволені. Якщо говорити про державних виконавців, то 5% респондентів дали відповідь "повністю задоволені", 45% – "скоріше задоволені". На думку респондентів, одна з причин меншої ефективності державних виконавців – завантаженість "паперовою" роботою та велика кількість справ, що не дозволяє приділити достатньо уваги виконанню судових рішень. Водночас приватні виконавці можуть самостійно планувати свою діяльність та залучати помічників.
Про випадки корупції щодо державних виконавців чули 48% опитаних, а на власному досвіді стикались з корупцією державних виконавців 20%. Щодо приватних виконавців, то ці показники на рівні 32% і 3% відповідно.
Презентоване дослідження зафіксувало, що вплив повномасштабної війни на реалізацію професійної діяльності більш відчули приватні виконавці. Це повʼязується, у першу чергу, з довготривалим процесом поновлення доступу до Автоматизованої системи виконавчих проваджень. Водночас спільними для приватних та державних виконавців є такі "воєнні" виклики: падіння економіки країни та доходів населення, що негативно впливає на рівень виконання, законодавчі обмеження щодо організації примусового виконання, тимчасова окупація окремих територій, а також мінування значної частини деокупованих територій та велика кількість пошкодженого майна внаслідок агресії з боку РФ.
Також соціологічне дослідження продемонструвало беззаперечний запит державних і приватних виконавців на подальшу автоматизацію та цифровізацію виконавчого провадження – удосконалення роботи АСВП, автоматизований арешт рахунків, доступ до реєстрів, інтероперабельність інформаційних систем.
Відеозапис презентації Звіту.
Презентація Звіту.