Анна Адамська-Галлант: «Сподіваємось за наступні два роки напрацювання Ініціативи «Модельні суди» поширити на усю судову систему України»

Sep 13, 2020 | Judiciary, Justice
Про здобутки і плани, важливість кооперації та практичне втілення модельних рішень у судах говорили учасники засідання Проєктної ради Ініціативи «Модельні суди» Проєкту ЄС «Право-Justice» 11 вересня 2020.

_65A9100.jpg

«За час діяльності ініціативи «Модельні суди» нам вдалось об’єднати стейкхолдерів у єдину платформу модельних рішень. Важливо, що протягом періоду обмежень, спричинених пандемією Сovid-19, ми змогли продовжувати свою роботу і навіть активізувати її в деяких сферах. До прикладу, за допомогою вебінарів ми змогли охопити представників більшості судів в Україні. Натомість учаснику в зворотному зв’язку дякували за нагоду перейняти досвід та проконсультуватись з фаховими міжнародними експертами. Ініціатива «Модельні суди» буде продовжена ще на два роки – до 2022 року, і ми віримо, що за цей час зможемо примножити потенціал судової системи і втілити на практиці модельні рішення, що підвищать ефективність та комфорт роботи в судах», - повідомила Анна Адамська-Галлант, головна міжнародна експертка з питань судової реформи Проєкту ЄС «Право-Justice».

Під час заходу експерти ініціативи представили напрацювання та досягнення, а також плани проєкту. Представники судової гілки влади виявили готовність втілювати модельні рішення.

Особлива увага у діяльності Ініціативи «Модельні суди» присвячена безпеці. Головна національна експертка проєкту Поліна Лі розповіла про плани щодо забезпечення модельних судів безпековим обладнанням. Експерти очікують, що встановлення такого обладнання гарантуватиме безпечні умови діяльності суддям, працівникам суду та відвідувачам, сприятиме ефективності діяльності працівників Служби судової охорони і загалом сприятиме поширенню позитивного досвіду безпекового середовища на інші судові установи України.

Міжнародні експерти Корнеліс Верхарен, Сільвіу Сандру та національний експерт Олег Максимчук розповіли про здійснені кроки для розробки безпекових рішень для модельних судів, а також презентували інтерактивний посібник «Особиста безпека суддів та працівників суду».

Також міжнародні експерти Ініціативи презентували напрацювання щодо створення інтегрованої рецепції суду (Даріуш Сєліцкій), запровадження тривожної кнопки та електронного списку справ (Рафал Дунал). Міжнародна експертка проєкту Іріна Урумова поділилась враженнями від проведеного курсу для тренерів, що навчатимуть роботі з вразливими категоріями користувачів суду, а також планами щодо подальшої роботи в цьому напрямку щодо поглиблення міжвідомчої та міжрегіональної співпраці.

Участь у заході взяли Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, Голова Служби судової охорони генерал-майор Валерій Бондар, міжнародні та національні експерти Проєкту ЄС «Право-Justice» та представники судової системи України. Дистанційно з вітальним словом долучився і голова підкомітету з прав людини Тарас Тарасенко.

_65A9069.jpg

Андрій Овсієнко, голова Вищої ради правосуддя:

«Ми бачимо помітний прогрес у реалізації проєкту. Очікуємо поглиблення реалізації проекту і втілення на практиці модельних рішень. Я сподіваюся, що ми можемо втілити ці ідеї в сучасних реаліях і створити такий модельний суд, який буде відповідати найкращим європейським практикам. Я вірю, що ми зробимо суддівську систему максимально наближеною до модельних судів».

119437847_1561906124011007_2410938508874557912_o.jpg

Тарас Тарасенко, голова підкомітету з питань прав людини Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин:

«Рекомендації, які викладені в посібнику про модельні суди, треба закріпити на рівні підзаконних розпорядчих актів і реалізувати на практиці. Стандарти ж, які стосуються судової канцелярії – врахувати при розробленні Єдиної судової інформаційно-електронної судової системи. На жаль, на практиці в більшості судів ці стандарти не застосовуються. Сподіваюсь, Державна судова адміністрація візьме ці стандарти як пріоритет, особливо аспект про безпеку, і буде впроваджувати їх в усіх судах країни. Варто звернути увагу також на кризу в судовій системі через недостатню кількість суддів та працівників апарату. Ідея модельного суду полягає в якісному наданні судових послуг».

_65A9099.jpg

Богдан Моніч, голова Ради суддів України:

«Рада суддів давно залучена до реалізації цієї ініціативи і саме вона наділена повноваженнями здійснювати заходи щодо належної організації роботи судів. Саме Рада суддів на одному із найближчих засідань прийме рішення щодо впровадження стандартів Ініціативи в 2021-2022 роках. Ми зацікавлені, аби модельні рішення поширились у всі суди країни. Адже ми хочемо, аби людина, звернувшись до суду, могла отримувати належний рівень послуг та ставлення до себе, а для цього треба запроваджувати модельні рішення».

_65A9168.jpg

Микола Оніщук, ректор Національної школи суддів України:

«Безпека залишається проблемою для системи правосуддя з різних причин, тому поява посібника, присвяченого питанням безпеки, від експертів ініціативи була дуже доречною і важливою. Також складовою проекту є курс для підготовки тренерів, що навчатимуть роботі з вразливими категоріями суду. І ми маємо разом активно просувати цю складову проекту».

_65A9195.jpg

Валерій Бондар, голова Служби судової охорони:

«Коли стоїть питання безпеки судової гілки влади, я не можу бути осторонь. Служба судової охорони - наймолодший державний орган, але ми робимо все для безпечної і комфортної роботи судової гілки влади. Три модельні суди вже взяті під охорону і три будуть прийняті в жовтні. Я вдячний Ініціативі за співпрацю і хочу зауважити, що 7 наших спільних обговорень значно підвищили безпекові аспекти нашої діяльності. 435 моїх співробітників долучились до заходів Інціативи. Зараз ініціатива має намір забезпечити суди безпековим обладнанням, провести тренінги з домедичної допомогти. Ми дуже вдячні, ви – наші колеги в аспекті безпеки для судової системи».